Роль агросектору України у досягненні кліматичної нейтральності: підсумки онлайн-обговорення

Роль агросектору України у досягненні кліматичної нейтральності: підсумки онлайн-обговорення

Український аграрний сектор, який є не лише ключовим сектором економіки і фундаментом продовольчої безпеки країни, а й відіграє ключову роль на світовому ринку, стоїть перед викликом ризиків зміни клімату та необхідністю скорочувати викиди парникових газів в рамках глобальних зусиль з досягнення кліматичної нейтральності. Ця складна, але вкрай актуальна тема стала епіцентром дискусії на онлайн-заході "Роль агросектору у досягненні кліматичної нейтральності", організованому DiXi Group у співпраці з урядами Британії та України. 

Відкриваючи захід, Ігор Віштак, директор Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики, окреслив стратегічне значення агросектору в умовах сучасних викликів. Він підкреслив, що "Сільське господарство – це не лише продовольча безпека, це величезний потенціал для зелених змін і внесок у кліматичні цілі України", наголошуючи на подвійній ролі галузі в національній економіці та глобальних зусиллях у боротьбі зі зміною клімату. 

Продовжуючи цю думку в контексті національних кліматичних зобов'язань, Андрій Кітура, директор з розвитку DiXi Group та керівник Офісу зеленого переходу, представив ключові підходи щодо розробки національного вуглецевого бюджету на основі секторальних досліджень потенціалу скорочення викидів парникових газів. Його доповідь окреслила плани Офісу зеленого переходу щодо аналізу потенціалу декарбонізації ключових галузей економіки України, підкресливши практичну цінність секторальних досліджень для визначення державних кліматичних цілей.

Для перегляду презентації натисніть на картинку нище. 



Експерт наголосив: "Наша мета – дати уряду України можливість будувати кращу політику на основі даних та сучасних наукових досліджень для досягнення спільних кліматичних цілей". Він також зазначив, що детальні результати їхнього двохсотсторінкового дослідження для агросектору будуть доступні на сайті для широкого ознайомлення та подальших пропозицій, оскільки відкритість є одним з основних принципів для роботи Офісу зеленого переходу. 

Глибше занурюючись у конкретні практики, Микола Шлапак, Генеральний менеджер з організації консультативних послуг DiXi Group, детально розповів про можливості скорочення викидів в агросекторі. Він представив детальний аналіз джерел викидів парникових газів у сільському господарстві та технології, які дозволять зменшити вуглецевий слід агропродукції, а також збільшити можливості для використання відновлюваних джерел енергії.  "Впровадження технологій мінімального обробітку ґрунту (no-till, mini-till, strip-till), використання покривних культур і органічних добрив  не лише дозволяють скорочувати викиди, але й покращує якість грунтів, дозволяє краще зберігати вологу та покращує стійкість і ефективність агровиробників у довгостроковій перспективі. Покращення ефективності використання мінеральних добрив та енергетичне використання рослинних решток також відкриває економічні переваги завдяки економії на витратах або створенню нових джерел фінансових надходжень.", - пояснив експерт. Детальне дослідження з цього питання доступне за посиланням:            Завантажити (pdf)         

Для перегляду презентації натисніть на картинку нище. 

Цінний міжнародний досвід, що може слугувати дороговказом для України, був представлений Олою Альтеро, керівником секретаріату Шведської Ради з Питань Кліматичної Політики, та Стіною Янссон, старшим аналітиком того ж секретаріату. Ола Альтеро розкрив комплексний підхід Швеції до зеленого переходу в сільському господарстві, зауваживши: "Наш успіх у зеленому переході сільського господарства базується на синергії державної політики, наукових досліджень та активної участі фермерів. Ми довели, що стале сільське господарство може бути прибутковим та конкурентоспроможним". 

Для перегляду презентації натисніть на картинку нище. 



Переходячи до аспектів фінансової підтримки, Василь Говгера, провідний експерт  з корпоративного консалтингу ЄБРР, розкрив деталі нової стратегії банку для агросектору. Він наголосив: "Екологічний вимір є одним із ключових пріоритетів нашої нової Food and Agribusiness Strategy 2025. Ми активно інвестуватимемо у проєкти, які сприяють декарбонізації агросектору та його адаптації до зміни клімату, і будемо підтримувати запровадження кліматичного корпоративного урядування нашими клієнтами, відкриваючи нові горизонти для інвестицій в зелені технології”.

Для перегляду презентації натисніть на картинку нище. 



З погляду українського агробізнесу свої пріоритети у впровадженні кліматичних технологій окреслив Максим Гопка, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ). Він наголосив на прагматичному підході виробників: "Бізнес шукає рішення, які не тільки зменшують викиди, а й приносять економічну вигоду. Важливо, щоб кліматичні технології були доступними, ефективними та підтримувалися державою для їхнього широкого впровадження". 

Для перегляду презентації натисніть на картинку нище. 


Потенціал біоенергетики, як одного з конкретних напрямків декарбонізації, представив Георгій Гелетуха, Голова Правління Біоенергетичної Асоціації України. Він зосередився на можливостях масштабування енергетичного використання рослинних решток та іншої агросировини і підкреслив:"Біоенергетика з агросировини – це подвійна вигода: зменшення залежності від викопного палива та додатковий дохід для фермерів. Ми бачимо величезний потенціал у соломі, кукурудзяних стеблах та інших рештках для виробництва тепла та електроенергії".

Для перегляду презентації натисніть на картинку нище. 

Підбиваючи підсумки насиченої дискусії, Андрій Кітура, як один з організаторів, зауважив про значний інтерес до теми, що зібрала широке коло фахівців. 

Модератор заходу, провідний науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАН України Олександр Дячук, подякував учасникам за плідну роботу: "Ми бачимо, що обговорення було глибоким і надало цінні інсайти для подальшого формування політики та стратегій у напрямку кліматичної нейтральності і декарбонізації агросектору. Консолідовані зусилля уряду, бізнесу, науки та міжнародних партнерів є критично важливими для прогресу". 


Захід підтвердив, що шлях до кліматичної нейтральності є складним, але агросектор може відіграти ключову роль, аби ця довгострокова ціль стала реалістичною. Результати дослідження Офісу зеленого переходу доступніза покликаннями нижче для широкого кола зацікавлених сторін, сприяючи подальшій роботі над цим стратегічним напрямком:            Завантажити (pdf)         

Переглянути запис із заходу можна за покликанням: https://youtu.be/rrtjdJxt_Gw?feature=shared